Обикновено това се случва на около 8
И идва момент, когато детето спира да вярва в добрия старец.
Снимка: Shutterstock
Ако сте родители на малко дете, може би си задавате въпроса докога то ще вярва в Дядо Коледа? Има отговор на този въпрос. Около шестата година малчуганът вече сериозно се замисля над съществуването на добрия старец. Но спира окончателно да вярва, когато стане на 8.
Казването на истината на детето е деликатен момент.
Снимка: Sutterstock
Основното затруднение на родителите на малки деца е как да ги подготвят и най-вече как да обяснят заблудата. Първата грешка е да представят Дядо Коледа именно като лъжа, заблуда, фалшификаия. Това сериозно ще разочарова детето, дори то вече да е започнало да се съмнява в съществуването му. И не, защото ще потвърди предположенията му, а защото ще се представите в очите му като лъжци.
Ето какво съветват учените: оставете детето да вярва, колкото си пожелае. Нищо не казвайте, нищо не правете.
Най-често то научава истината от леко разсеяни роднини, които забравят, че трябва да мълчат, или приятелчетата си, научили фактите преди тях. А може и сами да открият това от забравени от родителите издайнически сигнали – писмото до стареца, останало на шкафа, вместо да е пуснато в специалната поща. Така че бъдете внимателни по тези въпроси.
Обикновено това се случва на около осем години. Учени от Университета в Ексетър, Великобритания, направиха обстойно проучване, начело с проф. Крис Бойл, психолог. Изследването било наречено „Проучване на Дядо Коледа“ и е първото международно академично проучване по темата. Влючва 1200 души от различни страни, предимно възрастни, които размишляват върху спомените си като деца.
Оказа се, че:
Повечето родители избягват да отговарят на такива въпроси на децата.
Снимка: Shutterstock
А как децата улавят родителите в лъжа? Учените изтъкват, че обикновено става от небрежност. Например: децата разпознават подаръците, които родителите са купили преди седмица и скрили в гардероба си; или пък хващат натясно мама и татко как сладко ядат сладките, оставени уж за дядото под елхата; или забелязват забравените етикети от магазина върху подаръка.
Проучването все още не е окончателно и повече резултати се очакват през следващите години.
Деси Тодорова по материали от Nostro figlio
За бебето в утробата е полезно, когато не само мама, а и цялото семейство си говорят с него.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари